Aktualności na naszym profilu na FACEBOOKU

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania i obserwowania naszego fanpage na FB

 

  

Wszystkim, którzy nigdy nie skosztowali ślimaków i są głęboko przekonani, że nigdy ich nie spróbują, dedykujemy  5 dobrych powodów, aby przynajmniej raz je wypróbować.

 

1) Smak. Po ugotowaniu mięso jest miękkie i delikatne. Niezwykle wszechstronne, dobrze komponują się z różnymi składnikami: od klasycznego masła, pietruszki i czosnku do bardziej wyszukanych sosów.

2) Zdrowie. Mięso jest chude, bogate w białko i  nie zawiera antybiotyków jest bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przydatne do przeciwdziałania złemu cholesterolowi (LDL) i niskiej zawartości tłuszczów nasyconych. Doskonałe źródło witaminy B12.

3) ŚrodowiskoFarmy ślimaków nie wytwarzają odpadów ani nie zanieczyszczają środowiska: udział w efektach cieplarnianych jest bardzo niski, podobnie jak wpływ na środowisko. Mogą być karmione odpadami warzywnymi, mają korzystny wpływ na glebę i naturalny ekosystem.

4) Tradycja. Choć kojarzone są głównie z kuchnią francuską, ślimaki to przysmak, który królował niegdyś na polskich stołach. Przepisy na potrawy ze ślimaków można znaleźć już w pierwszej polskiej książce kucharskiej z końca XVII w. Zawiera ona bowiem przepisy na potrawy ze ślimaków i co ciekawe jest ich więcej, niż liczba przepisów na dania z wieprzowiny. Koniec jedzenia ślimaków nastąpił po II wojnie światowej z powodu ubóstwa i komunistycznej pogardy dla wszystkiego co stanowiło przejaw bogactwa. Teraz polskie ślimaki hodowlane powracają i podbiją zachodni rynek. Popularne stało się nie tylko ich mięso, ale także kawior i produkty kosmetyczne ze ślimaczego śluzu i kawioru.

5) Przyszłość. Ślimaki są najlepszą odpowiedzią na rosnące na całym świecie zapotrzebowanie na białka zwierzęce, które są ekonomiczne, łatwe w produkcji i mają możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.