Hodowla
Podczas każdego etapu hodowli dokładamy wszelkich starań oraz poświęcamy bardzo dużo czasu aby zapewnić najwyższą jakość naszych ślimaków.
Ślimak jadalny Helix aspersa Maxima
Zwany potocznie Gros Gris o wymiarach od 40 do 45 mm i przeciętnej wadze od 20 do 30 g, występuje przeważnie w Afryce Północnej.
Ślimak jadalny Helix aspersa Müller
Średnica muszli 25-30 mm, ciężar 6-15 g. nieśność 80-120 sztuk.
Ślimak jadalny Helix aspersa Müller (Petit-Gris – mały szary) pochodzi z Europy Zachodniej i podlega całkowitej ochronie gatunkowej, obrót jest wyłącznie tylko z ferm hodowlanych. Ślimak tej odmiany charakteryzuje się szybszym tempem wzrostu niż inne ślimaki, gdyż dojrzałość płciową osiąga po 5-6 miesiącach, waży zaledwie 6-15 gram i składa w przedziale 80–120 jaj. Ślimak Helix aspersa Muller posiada niezaprzeczalne walory żywieniowe. Zawiera on bowiem dużą ilość białka, magnezu, wapnia, miedzi, cynku i jodu w mięsie. Jest bardzo smaczny i nie wymaga obróbki wstępnej, spożywać go można w całości, gotując w muszelce bez obcinania wątróbki, gdyż jest ona bardzo smaczna w przeciwieństwie do Maximy i Winniczka ich wątróbki są gorzkie. Przez swoje walory smakowe ślimak Muller cieszy się bardzo dużą popularnością wśród europejskich konsumentów. Ponadto, produkuje on ogromną ilość śluzu, w skład którego wchodzą kwas glikolowy, kolagen, witaminy, naturalne antybiotyki, elastyna i alantoina. Taka mieszanka naturalnych składników jest doskonałym lekarstwem na choroby skórne. Na bazie śluzu ślimaka produkowane są również lekarstwa na astmę i tuberkulozę. Umiarkowany klimat Polski szczególnie sprzyja hodowli tego gatunku, a ze względu na swoje walory smakowe, coraz częściej gości na naszych stołach.
Systemy hodowli
Obecnie stosuje się trzy systemy hodowli ślimaków z rodzaju Helix Aspersa:
Hodowla zamknięta przez cały rok w budynkach. Jest ona bardzo pracochłonna i wymaga dużych nakładów finansowych oraz jest ograniczona wielkością pomieszczeń przeznaczonych do chowu ślimaków. Koszt wyprodukowania 1 kg ślimaków jest również najwyższy spośród wszystkich trzech metod.
Hodowla tylko latem w tzw. parkach zewnętrznych. Wymaga pewnego doświadczenia w hodowli, a i nasz klimat nie sprzyja do końca takiej metodzie hodowli. Stosuje się ją przede wszystkim w celu dotuczenia ślimaków. Główną bazę pokarmową dla ślimaków stanowią tu głównie rośliny zielone.
Hodowla w systemie mieszanym. Najpopularniejsza z metod hodowli ślimaków w Polsce i zarazem najbardziej ekonomiczna. Reprodukcja oraz inkubacja jajeczek prowadzona jest w budynkach. Odchów małych ślimaków odbywa się natomiast w ogrzewanym tunelu foliowym, a po upływie miesiąca małe ślimaki przenoszone są do specjalnie przygotowanych parków hodowlanych wysianych odpowiednią roślinnością.